بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | عوارض شایع ایمپلنت دندان از زبان متخصص ایمپلنت اصفهان

5 عوارض شایع ایمپلنت دندان از زبان متخصص ایمپلنت اصفهان

آیا کاشت دندان خطر دارد ؟ | بهترین ایمپلنت دندان – دکتر حسین برجیان

عوارض ایمپلنت دندان یکی از چالش‌های مهمی است که افراد را بر سر دوراهی استفاده از این روش قرار می‌دهد. برخی عوارض شایع بوده و پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شوند. اما برخی از آنها جدی‌تر بوده و ممکن است در طولانی‌مدت همراه شخص باشد. اگر قصد کاشت دندان را دارید، در این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که عوارض کاشت دندان چیست؟ چه عوارض شایعی دارد و کدام عوارض بعد از جراحی ایجاد می‌شوند؟

در صورتی‌ که قصد ایمپلنت دندان را دارید، باید برای اطلاع از تمامی عوارض و معایب آن با متخصص ایمپلنت اصفهان  دکتر حسین برجیان مشورت کنید.


همراه ما باشید با مطالب آموزشی و لینک های کاربردی دکتر حسین برجیان بهترین متخصص ایمپلنت اصفهانایمپلنت دندان سوئیسی اصفهان :


بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | عوارض شایع ایمپلنت دندان از زبان متخصص ایمپلنت اصفهان

معایب و عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

آیا ایمپلنت دندان عوارض دارد؟ ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش‌ها برای جایگزینی دندان از دست‌رفته است. در این روش دندانپزشک تحت بی‌حسی موضعی لثه را برش داده و سوراخی در استخوان فک ایجاد می‎کند. پایه فلزی ایمپلنت درون استخوان قرار گرفته و طی چند ماه استخوان اطراف آن رشد کرده و پایه محکم می‌شود. سپس یک روکش روی آن قرار می‌گیرد تا کاملا شبیه به دندان‌های طبیعی باشد. ایمپلنت کاملا محکم و بادوام بوده و می‌توان به‌راحتی با آن غذاها را جوید.

به دلیل همین دوام و کیفیت بالا بسیاری از دندانپزشکان به‌جای پروتز دندان مصنوعی یا بریج دندان ایمپلنت را توصیه می‌کنند. اما قبل از کاشت دندان باید با عوارض و مضرات آن آشنا شوید. ایمپلنت مراحل مختلفی داشته و ممکن است جراحی‌های جانبی هم نیاز داشته باشید. در تمامی این مراحل امکان بروز عوارض وجود دارد.

برخی از عوارض شایع بوده و پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شوند. اما برخی از آنها جدی بوده و با مشاهده علائم آنها باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

عوارض شایع ایمپلنت دندان کدامند؟

همان‌طور که گفتیم برخی از عوارض کاشت دندان شایع بوده و در بیشتر افراد دیده می‌شود. ممکن است بعد از جراحی ایمپلنت دندان مشکلات رایجی داشته باشید. اگر این عوارض بعد از چند روز برطرف نشد یا بدتر شد، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

۱. عفونت ایمپلنت دندان

عفونت یکی از عوارض شایع بعد از جراحی ایمپلنت که عمر ایمپلنت دندان را کم می‌کند. شدت و محل عفونت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. عفونت باکتریایی در لثه را می‌توان با مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک یا پیوند بافت نرم درمان کرد. اگر عفونت باکتریایی در استخوان ایجاد شده باشد، بافت عفونی استخوان و احتمالا ایمپلنت برداشته می‌شوند. بعد از خارج‌کردن ایمپلنت لازم است که پیوند استخوان انجام شود.

۲. کاهش حجم لثه از عوارض ایمپلنت فوری دندان

گاهی بعد از کاشت ایمپلنت فوری یا سایر انواع ایمپلنت، بافت لثه شروع به عقب‌نشینی می‌کند. در نتیجه این ناحیه ملتهب شده و دچار درد می‌شود. در این شرایط باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا اگر این وضعیت شدید شود، احتمالا ایمپلنت برداشته می‌شود.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | اهمیت ریج اسپلیت در جراحی ایمپلنت

۳. شل شدن ایمپلنت دندان

بعد از کاشت ایمپلنت برای انجام ادامه مراحل ایمپلنت دندان باید چند ماه صبر کرد. در این مدت استخوان اطراف ایمپلنت رشد کرده و با هم ادغام می‌شوند. با ترکیب استخوان فک و ایمپلنت درمان در مدت‌زمان طولانی موفقیت‌آمیز خواهد بود.

گاهی ایمپلنت با استخوان ترکیب نمی‌شود و علائم پس زدن ایمپلنت اتفاق می‌افتد. در این شرایط دندانپزشک مجبور است ایمپلنت را خارج کند. بعد از بهبودی کامل ناحیه ایمپلنت می‌توان دوباره برای کاشت دندان اقدام کرد.

۴. آسیب عصبی یا بافتی از عوارض ایمپلنت

گاهی جراح ناخواسته ایمپلنت را نزدیک یک عصب قرار می‌دهد. در این شرایط ممکن است دچار درد، سوزن‌سوزن شدن یا بی‌حسی شوید. این عارضه باعث بروز علائم کوتاه‌مدت شده و پس از مدتی از بین می‌رود. اما برخی مواقع عوارض طولانی‌مدت می‌شود.

اگر مشکل عصبی یا بافتی دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. عصب آلوئولار تحتانی در فک پایین قرار دارد. آسیب به این عصب جدی بوده و باید سریعا برای حل این عارضه اقدام کرد. از علائم آسیب به این عصب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی‌حسی اطراف ایمپلنت به‌ویژه نزدیک چانه و لب پایین
 • درد یا ناراحتی مداوم
 • گزگز و سوزش در لثه

۵. کاشت ایمپلنت نامناسب

پیش از کاشت ایمپلنت بهتر است با چند دندانپزشک مشاوره داشته باشید. گاهی ممکن است دندانپزشک به دلیل تجربه و دانش پایین ایمپلنت را در جای نامناسب قرار دهد. اگر محل یا زاویه ایمپلنت درست نباشد، عوارضی ایجاد می‌کند. به‌ عنوان‌ مثال اگر ایمپلنت نزدیک به دندان‌های مجاور قرار بگیرد، باعث ناراحتی می‌شود. گاهی هم زاویه نامناسب باعث شل شدن ایمپلنت یا ایجاد درد می‌شود.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | تشخیص ضرورت جراحی سینوس لیفت با متخصص ایمپلنت اصفهان

عوارض کمتر شایع ایمپلنت دندان کدامند؟

برخی از مشکلات کمتر رایج بوده و برای تعداد کمی از افراد اتفاق میفتد. اگر دچار هر یک از عوارض زیر شدید حتما به دندانپزشک اطلاع دهید. ایمپلنت‌های سرامیکی زیرکونیا از نظر زیبایی‌شناختی جذاب‌تر هستند، در حالی که کاشت‌های تیتانیوم برای مدت طولانی‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند، عوارض بعد از ایمپلنت‌گذاری کمتر و دوام بیشتری دارند.

۱. مشکلات سینوسی از مضرات ایمپلنت دندان

گاهی ممکن است ایمپلنت در فک بالا حفره‌های سینوسی را تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط سینوس‌ها ملتهب شده و به آن سینوزیت می‌گویند. علائم سینوزیت شامل موارد زیر بوده و در صورت بروز این نشانه‌ها باید به دندانپزشک مراجعه کرد :

 • درد، حساسیت و تورم اطراف گونه‌ها، چشم یا پیشانی
 • مخاط بینی سبز یا زرد
 • کیپ شدن بینی
 • کاهش حس بویایی
 • سردرد سینوسی
 • دندان‌درد
 • بوی بد دهان
 • بالارفتن دمای بدن

۲. آسیب ناشی از نیروی زیاد بر ایمپلنت دندان

همانند دندان‌های طبیعی، فشار یا ضربه بیش‌ازحد می‌تواند باعث ترک خوردن ایمپلنت یا شل شدن آن شود. گاهی ممکن است ناخواسته فشار شدیدی روی ایمپلنت وارد کنید. به‌ عنوان‌ مثال برخی افراد در هنگام خواب دچار دندان قروچه شده و ممکن است به ایمپلنت یا دندان طبیعی آسیب وارد کنند. در این شرایط باید از محافظ دهان استفاده کرد.

۳. سوراخ شدن بافت اطراف ایمپلنت دندان

گاهی ممکن است در طول جراحی ایمپلنت دندان بافت مجاور آسیب ببیند. این نوع آسیب‌ها می‌توانند شامل سوراخ شدن سینوس، صفحه زبانی، لب، کانال آلوئولی یا لثه باشد. هرکدام از این آسیب‌ها باعث عوارض خاصی شده و احتمال عفونت را افزایش می‌دهند.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | عکس رادیوگرافی مورد نیاز برای انجام کاشت ایمپلنت دندان

۴. علت گوش درد بعد از ایمپلنت چیست؟

گوش درد پس از جراحی ایمپلنت دندان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. التهاب و تحریک اعصاب اطراف محل ایمپلنت، عوامل مرتبط با عمل جراحی یا فرآیندهای طبیعی می‌توانند باعث ایجاد آن شود. فشار بر ساختارهای مجاور یا درد استخوان فکی که ایمپلنت در آن قرار گرفته است هم در این اتفاق نقش دارند.

۵. آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

برخی افراد معتقدند بین ایمپلنت دندان و سرطان دهان رابطه مستقیمی وجود دارد. اما تحقیقات مختلف نشان داده‌اند، ایمپلنت نمی‌تواند باعث بروز علائم سرطان دهان شود.

۶. آیا پوسیدگی دندان، یکی از عوارض بعد از ایمپلنت است؟

آیا پوسیدگی دندان از عوارض ایمپلنت دندان است؟ ایمپلنت دندان می‌تواند باعث عفونت و آسیب به بافت لثه شود. اگر به این عوارض توجهی نشود و هر روز از نخ دندان و مسواک استفاده نکنید، ممکن است در طولانی‌مدت دچار پوسیدگی دندان شوید.

۷. آیا ایمپلنت باعث بوی بد دهان می شود؟

اگر ایمپلنت دچار عفونت شود، ممکن است شاهد بوی بد دهان باشید. دلیل بوی بد دهان تجمع باکتری‌ها در دهان است. این باکتری‌ها باعث بو و طعم بد در دهان می‌شوند.

 

 

لینک های کاربردی :

لیزر دندانپزشکی اصفهانراهکار نوین درمان های دندانپزشکی در اصفهان
پیوند لثه و استخوان |–  دکتر حسین برجیان 
جراحی لثه با لیزر | بهترین جراح لثه اصفهان | دکتر حسین برجیان  – جراح لثه اصفهان 
بهترین دندانپزشک اصفهان | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر حسین برجیان
بهترین ایمپلنت در اصفهان | دکتر حسین برجیان  متخصص ایمپلنت اصفهان 
اصلاح طرح لبخند اصفهان با دکتر حسین برجیان
ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهاندکتر حسین برجیان
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده کلینیک24
نویسنده کلینیک24
مقالات: 102

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید? چت در واتساپ