بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | انتخاب بین کاشت ایمپلنت دندان یا بریج دندانی !!!

انتخاب بین کاشت ایمپلنت دندان یا بریج دندانی !!!

انتخاب بین کاشت ایمپلنت دندان یا بریج دندانی؟

کاشت ایمپلنت دندان | متخصصان راهکارهای مختلفی مانند کاشت ایمپلنت دندان و یا استفاده از بریج دندانی را به عنوان راهکار جایگزینی دندان از دست رفته پیشنهاد می دهند، اما این بیماران هستند که با توجه به شرایط خود می‌توانند یکی از این موارد را انتخاب کنند. مسائل مختلفی در انتخاب بین این دو روش تاثیرگذار است و در اغلب موارد مسائل مالی ما را به سمت استفاده از بریج دندانپزشکی و شرایط ایمنی ما را به سمت استفاده از ایمپلنت های دندانی می برند.

اما در این مطلب ما فارغ از مسائل مختلف به مقایسه بین ایمپلنت دندان و بریج دندانی خواهیم پرداخت و در انتها به شما خواهیم گفت که با توجه به شرایط خود می‌توانید کدام مورد را انتخاب کنید.

همراه ما باشید با مطالب آموزشی و لینک های کاربردی دکتر حسین برجیان بهترین متخصص ایمپلنت اصفهانایمپلنت دندان سوئیسی اصفهان :

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | پاسخ به سوال شما پیرامون ایمپلنت دندان از زبان متخصص ایمپلنت اصفهان

ایمپلنت دندان

ساختار زیرین دندان یا اصطلاحاً همان استخوان فک بسیار پیچیده تر از چیزی است که بیشتر مردم تصور می‌کنند. هنگامی که به هر دلیلی این بافت که شامل استخوان دندان، رباط ها و اعصاب می شوند، برداشته می‌شوند، به مرور زمان نواحی اطراف آنها هم رو به زوال خواهد رفت و ما اصطلاحاً با تحلیل استخوان فک مواجه هستیم.

ایمپلنت دندان یک ساختار یا یک سیستم حمایتی است که معمولاً از جنس تیتانیوم ساخته می‌شود و جایگزین ریشه دندان است. این قطعه فلزی توسط متخصص جراح فک در داخل استخوان فک قرار داده می شود و به یک دوره زمانی خاص برای ادغام شدن با استخوان فک نیاز دارد. هنگامی که ساختار جدید توسط دندانپزشک آزمایش شد و به اندازه کافی از امنیت و استحکام آن اطمینان حاصل کرد، یک روکش دندان مصنوعی برای آن طراحی می کند که با استفاده از یک ابزار به اسم اباتمنت به یکدیگر وصل می شوند و از این لحظه می توان از آن به عنوان یک دندان طبیعی استفاده کرد.

بریج دندانی

بریج دندانی ابزاری است که به دندان های سالم باقی مانده در دهان فرد متصل شده و شکاف ایجاد شده در اثر دندان های از دست رفته را با استفاده از یک پل پوشش می دهد و شکل ظاهری دندان ها را به حالت طبیعی برمی گرداند. در نسخه های سنتی تر این روش، دو دندان در دو طرف شکاف با استفاده از شیوه‌های مختلف تراشیده می شوند تا به عنوان تکیه گاه بریج دندانپزشکی عمل کرده و از تغییر وضعیت آن جلوگیری کنند.

مرحله بعد بریج دندانی طراحی شده به صورت یک روکش روی دندان ها قرار گرفته و روکش مصنوعی آن جایگزین دندان ها می شود. قسمت هایی از دهان که احتمالاً نیروی کمتری به آن وارد می شود یا تنها یک دندان برای حمایت از بریج وجود دارند، متخصصان می توانند از بریج مریلند یا بریج بالدار (کانتی لور) استفاده کنند. بنابراین دندان مصنوعی با استفاده از یک دندان طبیعی نگهداری می شود و می توان از آن استفاده کرد.

در برخی موارد هم ممکن است در دو طرف شکاف هیچ دندان طبیعی وجود نداشته باشد. در این وضعیت متخصص می‌تواند برای بریج دندانی یک محور به صورت ایمپلنت استفاده کند و ساختار را به آن وصل کند تا به شکل دندان طبیعی قابل استفاده باشند.

مزایا و معایب کاشت ایمپلنت دندان

یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت های دندانی این است که آنها بار سنگینی روی دندان های طبیعی موجود وارد نمی کنند و به همین دلیل امکان صدمه دیدن آنها بسیار کم است. ضمن اینکه قرار گرفتن ایمپلنت منجر به تحریک روند ترمیم ساختارهای استخوانی و لثه های فرد هم می شود. همچنین فرایند کاشت دندان خطرات طولانی مدت ناشی از تحلیل استخوان فک را کاهش می دهد و به طور کلی انتظار می رود که کیفیت استخوان فک بعد از کاشت ایمپلنت دندان بالا برود.

ایمپلنت های دندانی به عنوان یک درمان طولانی‌مدت شناخته می شوند و نیاز به چند مرحله دارد. در این شیوه فرد اغلب نیاز به عمل جراحی دهان دارد که ممکن است بهبودی و دوره ریکاوری آن ماه ها طول بکشد تا امکان نصب روکش دندان فراهم شود. این در حالی است که آماده سازی بریج دندانی در بدترین حالت بیشتر از چند هفته طول نمی‌کشد. در نهایت باید این حقیقت را هم بپذیریم که هزینه کاشت ایمپلنت دندان بسیار بیشتر است و در عوض به عنوان یک گزینه نسبتا گران قیمت مطرح است.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | مزایا و معایب بریج دندانی

مزایا و معایب بریج دندانی

مهمترین و اصلی ترین مزیت بریج دندانپزشکی این است که به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته محسوب می شود. مزیت دیگر این ابزار ها این است که اگر استخوان فک از بین رفته باشد، نیازی به پیوند استخوان ندارد. ضمن اینکه بریج دندانی روند سریعتری برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود و فرد می‌تواند در عرض چند هفته از آنها استفاده کند.

اما بزرگترین ایراد برنج‌های دندانپزشک این است که فشار بسیار زیادی روی دندانهای اطراف و به طور ویژه دو دندان دو طرف شکاف وارد می‌کند. به همین دلیل به ندرت پیش می‌آید که بریج های دندانپزشکی عمر طولانی داشته باشند. ضمن اینکه این روش نگرانی در مورد مشکلات اصلی ساختاری را برطرف نمی‌کند و بیشتر به عنوان یک راهکار موقت و گذرا برای پر کردن شکاف دندان استفاده می شود.

از لحاظ ایجاد مشکل، بریج دندانی کانتیلور مشهور ترین گزینه ممکن است. این روش فشار قابل توجهی به تک دندان متصل به آن وارد می‌کند و حتی احتمال بروز عارضه برای آن وجود دارد. بریج های مریلند به دلیل اتصال کمتر و همچنین ظرفیت محدود در برابر نیرو، خیلی زودتر جابه‌جا می‌شوند و اگر به درستی نگهداری نشوند، احتمالاً مجددا مجبور به استفاده از آنها هستید.

راه حل های ترکیب بریج و ایمپلنت

اینکه بخواهیم صرفا کاشت ایمپلنت دندان یا صرفاً استفاده از بریج دندانی را به عنوان تنها راه ممکن معرفی کنیم، یک دیدگاه اشتباه است و تعداد قابل توجهی از پزشکان راهکارهای ترکیبی را توصیه می کنند. به عنوان مثال، اگر فردی همه دندان های مولر یا دندان های آسیاب خود را از دست داده باشد، متخصص در وهله اول کاشت ایمپلنت های دندانی را پیشنهاد می دهد. اما راهکار ترکیبی این است که در قسمت انتهایی فک یک ایمپلنت کاشته می شوند و سپس روی آن بریج پزشکی قرار گرفته و عملکردی همانند دندان طبیعی از خود نشان می دهد.

به همین ترتیب، افرادی که تعداد زیاد یا تمام دندان های خود را در یک بخش خاص از دهان از دست داده باشند، کاندیدای خوبی برای استفاده از سازه های شبیه به بریج دندانی هستند که در آنها دو یا چهار ایمپلنت به کار گرفته شده و سپس یک روکش دندان یکپارچه روی فضای خالی قرار می گیرد.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | دوام ایمپلنت‌ دندان چقدر است و چه عواملی روی طول عمر آن تاثیر دارد؟

کدام بهتر است؟

مهم ترین کاری که می تواند در یافتن مناسب ترین راهکار درمانی برای دندان های از دست رفته به شما کمک کند این است که با متخصص ایمپلنت و جراح فک در مورد گزینه های مناسب با توجه به وضعیت فردی شما صحبت کنید. دندانپزشک می تواند نکات مربوط به وضعیت شما را مورد ارزیابی قرار داده و بهترین گزینه ممکن را به شما پیشنهاد دهد.

در برخی موارد دندانپزشکان مسائل مالی را در نظر می گیرند و در برخی موارد هم وضعیت استخوان فک و شرایط فیزیکی شما. در هر صورت گزینه درمانی شما اگر کاشت ایمپلنت دندان باشد یا مجبور به استفاده از بریج دندانی شوید، به شکل استاندارد برای شما طراحی شده و از آن استفاده خواهید کرد

 

لینک های کاربردی :

لیزر دندانپزشکی اصفهانراهکار نوین درمان های دندانپزشکی در اصفهان
پیوند لثه و استخوان |–  دکتر حسین برجیان 
جراحی لثه با لیزر | بهترین جراح لثه اصفهان | دکتر حسین برجیان  – جراح لثه اصفهان 
بهترین دندانپزشک اصفهان | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر حسین برجیان
بهترین ایمپلنت در اصفهان | دکتر حسین برجیان  متخصص ایمپلنت اصفهان 
اصلاح طرح لبخند اصفهان با دکتر حسین برجیان
ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهاندکتر حسین برجیان

راه های ارتباطی با متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان  :

صفحه اینستاگرام  : dr.hosseinborjian

ارتباط آنلاین واتساپ: 09335810446
شماره پذیرش تلفنی: 03191004545

آدرس : اصفهان، خیابان حکیم نظامی، چهارراه حکیم نظامی (تقاطع حکیم نظامی و نظرمیانی)، جنب تشک وان و لوازم خانگی دوو، مجتمع نجم، طبقه ۲
شنبه تا چهارشنبه ۱۶:۳۰-۲۰:۳۰

توجه: جهت مراجعه، حتما اخذ نوبت اینترنتی یا تلفنی نمایید. ابدا نوبت دهی و پذیرش حضوری ممکن نمی باشد.

وبسایت رسمی: https://dr-borjian.ir
وبسایت ایمپلنت : https://drborjian.com
 لیزر دندانپزشکی : https://laserdentistry.ir
 نوبت دهی: https://clinic24h.ir/Center/85/85

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده کلینیک24
نویسنده کلینیک24
مقالات: 88

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید? چت در واتساپ