بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | جراحی پیوند لثه را چه کسانی باید انجام دهند؟

جراحی پیوند لثه را چه کسانی باید انجام دهند؟

پیوند لثه را چه کسانی باید انجام دهند؟ | دکتر حسین برجیان متخصص ایمپلنت اصفهان

جراحی پیوند لثه  | اگر لثه های شما در حال عقب رفتن است ، دندانپزشک شما ممکن است پیوند بافت لثه را توصیه کند. اما پیوند لثه چیست و چه کسانی باید انجام دهند؟ عقب رفتن لثه ، ریشه دندان های شما را در معرض دید قرار می دهد. این باعث می شود سطح ریشه دندان های شما بیشتر خراب شود و همچنین حساس تر و مستعد ساییدگی شوند.

پیوند لثه می تواند لثه های عقب رفته را اصلاح کند. دندانپزشک شما ممکن است برای این جراحی ساده شما را به یک پریودنتیست ( متخصص لثه ) انتقال دهد. در پیوند لثه ، متخصص تکه ای از بافت را از سقف دهان یا از بافت سالم لثه خارج می کند. سپس آن را به محلی که لثه های شما عقب رفته است پیوند می دهد. این روش نسبتاً سریع است و به محض اتمام کار می توانید مطب را ترک کنید.


همراه ما باشید با مطالب آموزشی و لینک های کاربردی دکتر حسین برجیان بهترین متخصص ایمپلنت اصفهانایمپلنت دندان سوئیسی اصفهان :


بهترین جراح لثه در اصفهان | بهترین ایمپلنت اصفهان

پیوره چیست؟

تحلیل لثه فرآیندی آهسته و پیش رونده است که طی آن بافت حمایت کننده اطراف دندان و طوق دندان از بین می رود. تحلیل لثه ممکن است یک یا چند دندان را درگیر کند. هرچه فرد دیرتر برای درمان اقدام کند شدت و وسعت درگیری بیشتر خواهد شد. اولین علائم تحلیل لثه افزایش حساسیت دندان به گرما و سرما است. در ادامه تعادل و تناسب خط لثه بهم ریخته نمای دندان ناخوشایند می شود.

عوامل موثر در تحلیل لثه

عومل مختلفی ممکن است در تحلیل لثه تاثیرگذار باشند :

 1. عدم توجه به بهداشت دهان و دندان
 2. مسواک زدن نادرست و خشن
 3. ژنتیک
 4. استعمال تنباکو و دخانیات
 5. نامرتب بودن دندان ها
 6. درمان ارتودنسی
 7. دندان قروچه
 8. بیماری های لثه
 9. نامناسب بودن روکش دندان
 10. ضربه یا تروما
 11. تصادفاتی که باعث آسیب بافت مخاطی دهان، لثه، استخوان و دندان شود .

اگر دچار مشکل تحلیل لثه هستید می توانید به جراح لثه اصفهان دکتر حسین برجیان مراجعه فرمایید . 

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | دکتر حسین برجیان بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان

جراحی پیوند لثه چگونه انجام می شود؟

عمل پیوند لثه توسط متخصص جراحی لثه (پریودنتیست) انجام می شود. متخصص بر اساس شدت آسیب و شرایط و نیاز های فرد نوع پیوند را تعیین می کند. برای انجام عمل پیوند برای اینکه بیمار دردی را احساس نکند، ابتدا بی حسی موضعی اعمال شده و در برخی موارد ممکن است بیهوشی عمومی لازم باشد. زمان عمل پیوند کوتاه است.

پس از اتمام عمل و انجام بخیه از دهان شویه آنتی باکتریال برای شستن دهان بیمار استفاده می شود. در نهایت دستورالعمل های مراقبت بعد از پیوند به بیمار ارائه شده و تاریخ مراجعه بعدی مشخص می شود. بیمار می تواند بلافاصله بعد از عمل به خانه برود و روز بعد به کار خود برگردد.

انواع جراحی پیوند لثه

داروهای مسکن و بی حس کننده روی سطح هوشیاری فرد تاثیر می گذارد و بهتر است از کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی، بلافاصله بعد از عمل جراحی پیوند لثه اجتناب شود. سه نوع پیوند لثه وجود دارد :

 • پیوند لثه آزاد
 • پیوند بافت اتصال
 • پیوند پدیکال (جانبی)
پیوند لثه آزاد

تقریبا شبیه به بافت اتصال است ، در این روش به جای اینکه فلپ یا بافت زیر لایه برداشته شود ، مقداری از بافت سقف دهان را بر می دارد. معمولا کسانیکه بافت لثه نازکی دارند از این روش استفاده می کنند.

جراحی پیوند لثه بافت اتصال

از معروف ترین جراحی های پیوند لثه است که متخصص با ایجاد کردن فلپ در سقف دهان بیمار یک تکه زیرلایه از سقف دهان را برمی دارد و به قسمتی از لثه که آسیب دیده است پیوند می دهد.

روش پیوند پدیکال

با دو روش دیگر کاملا متفاوت است و هیچ بافتی از سقف دهان برداشته نمی شود. متخصص از بافت هایی که مجاور با دندان و یا همان قسمتی که لثه آسیب دیده است استفاده می کند و لثه را تا جایی که امکان دارد به طرف آج دندان می کشد تا قسمت آسیب دیده پوشیده شود.  یک متخصص پریودنتیست این سه گزینه را به شما می گوید و براساس نیاز شما بهترین نوع را توصیه می کند.

وقتی تصمیم گرفتید که پیوند لثه را انجام دهید ، لازم نیست روز قبل یا روز جراحی رژیم غذایی خاصی بگیرید یا چیزی نخورید ، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که به مطب پزشک مراجعه کنید. متخصص شما ، نوع پیوند را تأیید می کند. به شما دارویی برای درد داده می شود که ممکن است خواب آور باشد و بعد از انجام جراحی نباید رانندگی کنید.

در اتاق عمل از بی حسی موضعی برای بی حسی ناحیه ای که باید عمل انجام شود استفاده می شود. در موارد نادر ، ممکن است پریودنتیست به شما اجازه بیهوشی عمومی بدهد تا بتوانید در حین عمل بیهوش شوید. البته این مورد معمولاً به دلیل خطرات همراه با بیهوشی عمومی توصیه نمی شود.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | تشخیص ضرورت جراحی سینوس لیفت با متخصص ایمپلنت اصفهان

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هرگونه علائمی که نشان می دهد لثه ها بعد از عمل آلوده یا دچار عفونت شده اند، حتما باید در اسرع وقت با متخصص جراح لثه دکتر حسین برجیان تماس بگیرید .  علائم عفونت لثه عبارتند از :

 1. خونریزی لثه که با وجود 2 دقیقه اعمال فشار بند نیاید .
 2. درد زیاد
 3. تورم
 4. کبودی
 5. تب و لرز
 6. خروج چرک و ترشحات از لثه

لینک های کاربردی :

لیزر دندانپزشکی اصفهانراهکار نوین درمان های دندانپزشکی در اصفهان
پیوند لثه و استخوان |–  دکتر حسین برجیان 
جراحی لثه با لیزر | بهترین جراح لثه اصفهان | دکتر حسین برجیان  – جراح لثه اصفهان 
بهترین دندانپزشک اصفهان | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر حسین برجیان
بهترین ایمپلنت در اصفهان | دکتر حسین برجیان  متخصص ایمپلنت اصفهان 
اصلاح طرح لبخند اصفهان با دکتر حسین برجیان
ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهاندکتر حسین برجیان
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده کلینیک24
نویسنده کلینیک24
مقالات: 102

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید? چت در واتساپ