بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | ضرورت داشتن لثه سالم برای کاشت ایمپلنت دندان

ضرورت داشتن لثه سالم برای کاشت ایمپلنت دندان

چگونه لثه سالم برای کاشت ایمپلنت داشته باشیم؟

لثه سالم | یکی از ضروری‌ترین نیازهایی که یک فرد برای کاشت ایمپلنت دندان باید برآورده کند، لثه سالم برای محافظت از دندان جدید است. شاید آزمایشات مختلفی در جریان کاشت ایمپلنت دندان روی استخوان فک یا سایر بافت‌های دهان و دندان شما صورت گیرد. اما در همه آنها باید مشخص شود که لثه‌های شما سالم هستند. این سلامت از این جهت اهمیت دارد که احتمال عفونت ایمپلنت دندان و از دست دادن آنها در مراحل بعد را به حداقل می‌رساند.

همراه ما باشید با مطالب آموزشی و لینک های کاربردی دکتر حسین برجیان بهترین متخصص ایمپلنت اصفهانایمپلنت دندان سوئیسی اصفهان :

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | ضرورت داشتن لثه سالم برای کاشت ایمپلنت دندان

مقایسه لثه سالم با لثه بیمار

همانطور که وجود بافت محکم و صورتی رنگ به عنوان نشانه سالم بودن لثه شناخته می‌شود، قرمزی و تورم و التهاب از علائم لثه‌های بیمار است. اگر لثه‌های فرد هنگام مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان دچار خونریزی می‌شوند، می‌تواند این معنی را برساند که دچار عفونت شده اند. چندین عامل وجود دارد که لثه سالم یک فرد را از بین می‌برند. می‌توان به مصرف دخانیات و کشیدن سیگار، سوء تغذیه، بهداشت نامناسب دهان و دندان و همچنین سیستم ایمنی ضعیف به دلیل مشکلات پزشکی اشاره کرد.

البته شرایط دیگری مانند مصرف برخی از داروهای خاص مانند آنتی هیستامین‌ها و همچنین مسکن‌ها در خشکی دهان نقش دارند و به صورت غیر مستقیم منجر به ایجاد بیماری لثه می‌شوند. لازم است به خاطر داشته باشید که لثه سالم فقط برای سلامت دهان و دندان نیست، بلکه سلامت این عضو می‌تواند تحت تأثیر برخی از بیماری‌های دیگر مانند دیابت و بیماری‌های قلبی قرار داشته باشد و مانع از روش‌های پزشکی دیگری مانند کاشت ایمپلنت دندان شود. به همین دلیل توجه به سلامت لثه‌ها و درمان بیماری لثه خفیف همیشه برای دندانپزشکان در اولویت است.

چگونه می‌توان لثه‌های بیمار را نجات داد؟

کسانی که مبتلا به بیماری خفیف لثه هستند، از طریق رعایت بهداشت دهان و دندان مجدداً به شرایط طبیعی خود بر می‌گردند. استفاده از خمیردندان مناسب و مسواک استاندارد در از بین بردن علائم اولیه بیماری لثه نقش دارد. اما زمانی که بیماری فرد جدی و حاد باشد، که تحت عنوان پریودنتیت شناخته می‌شود، روش‌های درمانی به سمت گزینه‌های پیشرفته‌تر می‌روند که شامل گزینه‌های زیر می‌شوند :

  1. جرم گیری دندان: در این شیوه پلاک و تارتار روی دندان بیمار و همچنین زیر خط لثه توسط دندانپزشک پاک سازی می‌شوند.
  2. ژنژیوکتومی (Gingivectomy): در این شیوه بافت بیمار لثه و هرگونه التهاب احتمالی در اطراف دندان‌ها که باکتریها در آنجا به راحتی رشد می‌کنند، برداشته می‌شود.
  3. کشیدن دندان: در این شیوه همه دندان‌هایی که به شدت پوسیده شده و آسیب دیده‌اند کشیده می‌شود.
  4. جراحی فلپ: در این شیوه یک لایه نازک از لثه برداشته می‌شود و ریشه دندان‌ها به طور کامل تمیز و هرگونه آسیب استخوانی هم ترمیم می‌شود.

به طور کلی، لثه سالم می‌تواند معیار خوبی از سنجش رعایت بهداشت دهان و دندان فرد باشد.

راهکارهای مناسب برای داشتن لثه سالم

نحوه سالم نگه داشتن لثه‌ها به دلیل ارتباط مستقیم آن با سلامت دهان و دندان فرد بسیار مهم است و دندانپزشکان تاکید ویژه‌ای روی آن دارند. لثه سالم کمک می‌کند که دندان‌ها به خوبی محافظت و پشتیبانی شوند و شانس شما برای سلامت طولانی مدت دهان و دندان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. این در حالی است که لثه‌های بیمار، احتمال از دست دادن دندان‌ها و درگیری با مشکلات مختلف را افزایش می‌دهد. به همین دلیل برای داشتن لثه سالم سعی کنید دستورالعملهای زیر را به دقت اجرا کنید:

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | بررسی تفاوت ایمپلنت فوری با سایر روش های کاشت دندان

  • انتخاب مسواک مناسب

هنگام انتخاب مسواک، به دنبال مسواک‌های نرم بروید که به خوبی در فضای بین دندانهای شما حرکت کنند و زبر بودن آنها منجر به تحریک لثه‌ها نشود. از طرف دیگر مسواک‌های نرم به مناطق سخت از دهان شما دسترسی دارند و این روند تمیز کردن دندان‌ها را به شکل مناسب انجام می‌دهد. بنابراین احتمال ابتلا به بیماری لثه به حداقل می‌رسد.

  • انتخاب خمیردندان مناسب

انجمن دندانپزشکی آمریکا، حداقل ۲ بار مسواک زدن در طول روز با یک خمیردندان مناسب و استاندارد حاوی فلوراید را یکی از لازمه‌های داشتن لثه سالم معرفی کرده است. فرمول‌های مختلفی برای خمیردندان‌ها وجود دارد که برخی از آنها سفید کننده و برخی نیز قابلیت‌های متفاوتی دارند. اما به طور کلی، میزان فلوراید موجود در خمیردندان به طور مستقیم با سلامت آنها در ارتباط است. یک خمیردندان مناسب می‌تواند باکتری‌ها و پلاک ایجاد شده در اطراف لثه‌ها را از بین برده و در کنترل بیماری لثه تأثیر گذار باشد.

در ضمن این نکته را به خاطر داشته باشید که برای کودکان کمتر از ۷ سال می‌توان از خمیردندان مخصوص کودکان با حداقل فلوراید 1000 ppm یا خمیردندان بزرگسالان با میزان فلوراید بین 1350 ppm تا 1500 ppm استفاده کرد. این در حالی است که برای کودکان بزرگتر از هفت سال می‌توان از خمیردندان‌های معمولی کمک گرفت.

  • کشیدن نخ دندان

نخ دندان یکی از مهم‌ترین کارها برای جلوگیری از بیماری لثه و کمک به لثه سالم است. همانطور که برای خمیردندان و مسواک گزینه‌های مختلفی وجود دارد، در حال حاضر انواع مختلفی از نخ دندان هم در بازار معرفی شده که هر کدام از آنها ویژگی‌های متفاوتی از لحاظ ضخامت و نرمی دارند. بنابراین افراد با توجه به وضعیت لثه خود می‌توانند گزینه مناسب را انتخاب کنند. البته استفاده از نخ دندان برای کودکان نیاز به آموزش‌های اولیه دارد و معمولاً در سنین بالاتر قابل استفاده است.

  • استفاده از دهانشویه

دهانشویه به عنوان بخشی از روال مراقبت از دهان شما می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها و همچنین جلوگیری از ایجاد پلاک کمک کند و به طور کلی در سالم نگهداشتن لثه‌ها و دندان‌ها نقش داشته باشد. دهانشویه ها ممکن است که مزایای دیگری مانند سفید کردن دندان‌ها و محافظت از مینای دندان را هم داشته باشند که طبیعتاً برای فرد جالب توجه است. البته استفاده از دهانشویه برای داشتن لثه سالم نمی‌تواند جایگزین مسواک و خمیردندان باشد. در ضمن این گزینه برای کودکان کم سن و سال مناسب نیست و احتمال بلعیدن آن وجود دارد.

  • خلال دندان یا تحریک کننده لثه

این ابزار در اکثر داروخانه‌ها موجود است و به عنوان یک ابزار کمکی برای تمیز کردن حد فاصل دندانها و سالم نگه داشتن لثه‌ها شناخته می‌شود. این وسایل عمدتاً از جنس پلاستیک هستند که یک نوک تیز برای تمیز کردن لثه‌ها و تحریک آن‌ها به منظور گردش مناسب خون دارند. بنابراین در شرایطی که نخ دندان یا مسواک امکان تمیز کردن برخی نقاط را نداشته باشند، استفاده از خلال دندان می‌تواند به پیشگیری از بیماری لثه کمک کند. استفاده از چوب و سایر وسایل نوک تیز به عنوان خلال دندان توصیه نمی‌شود و می‌تواند لثه سالم فرد را از بین ببرد.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | اهمیت انتخاب متخصص ایمپلنت دندان - بهترین ایمپلنت اصفهان

  • معاینات منظم به دندانپزشکی

مراجعه منظم به دندانپزشک برای داشتن لثه سالم بسیار مهم است، زیرا دندانپزشک می‌تواند مشکلات را زودتر از جدی شدن آنها تشخیص دهد و به دنبال راهکار برای آنها باشد. این معاینات ممکن است شامل برداشتن لایه تارتار و پلاک سطح دندان با استفاده از روش‌های جرم گیری دندان باشد که مسلماً در حفظ کیفیت لثه تأثیر گذار است. برخی از دندانپزشکان هم ممکن است از دهانشویه یا یک ماده شستشوی ضد باکتری خاص برای کمک به حفظ لثه‌های شما استفاده کنند.

لثه‌ها در کاشت ایمپلنت دندان بسیار مهم هستند و فردی که لثه سالم داشته باشد، می‌تواند برای مدت زمان طولانی‌تری از ایمپلنت‌ها لذت ببرد.

 

لینک های کاربردی :

لیزر دندانپزشکی اصفهانراهکار نوین درمان های دندانپزشکی در اصفهان
پیوند لثه و استخوان |–  دکتر حسین برجیان 
جراحی لثه با لیزر | بهترین جراح لثه اصفهان | دکتر حسین برجیان  – جراح لثه اصفهان 
بهترین دندانپزشک اصفهان | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر حسین برجیان
بهترین ایمپلنت در اصفهان | دکتر حسین برجیان  متخصص ایمپلنت اصفهان 
اصلاح طرح لبخند اصفهان با دکتر حسین برجیان
ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهاندکتر حسین برجیان

راه های ارتباطی با متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان  :

صفحه اینستاگرام  : dr.hosseinborjian

ارتباط آنلاین واتساپ: 09335810446
شماره پذیرش تلفنی: 03191004545

آدرس : اصفهان، خیابان حکیم نظامی، چهارراه حکیم نظامی (تقاطع حکیم نظامی و نظرمیانی)، جنب تشک وان و لوازم خانگی دوو، مجتمع نجم، طبقه ۲
شنبه تا چهارشنبه ۱۶:۳۰-۲۰:۳۰

توجه: جهت مراجعه، حتما اخذ نوبت اینترنتی یا تلفنی نمایید. ابدا نوبت دهی و پذیرش حضوری ممکن نمی باشد.

وبسایت رسمی: https://dr-borjian.ir
وبسایت ایمپلنت : https://drborjian.com
 لیزر دندانپزشکی : https://laserdentistry.ir
 نوبت دهی: https://clinic24h.ir/Center/85/85

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده کلینیک24
نویسنده کلینیک24
مقالات: 88

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید? چت در واتساپ