بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | ضرورت داشتن لثه سالم برای کاشت ایمپلنت دندان

راهکارهای جلوگیری از تحلیل لثه

چرا باید جلوگیری از تحلیل لثه در اولویت قرار گیرد؟

جلوگیری از تحلیل لثه  |  اثر کوتاه مدت تحلیل لثه این است که دندان‌ها دچار حساسیت و خونریزی خفیف شده که در ابتدا آزاردهنده است. اما به مرور زمان این پدیده تبدیل به یک مشکل حاد و بزرگ می‌شود که سلامتی دندان‌ها را به شدت تهدید می‌کند و احتمال افتادن همه دندانها وجود دارد.

بیماری پریودنتال یا بیماری لثه شایع‌ترین و اصلی‌ترین مشکلی است که به هنگام تشکیل پلاک و تارتار بر روی دندان‌ها به وجود می‌آید. اگر این لایه به شکل حرفه‌ای برداشته نشود، در گام اول باعث افزایش حساسیت لثه‌ها و خونریزی آن‌ها می‌شود. طولانی‌تر شدن این موضوع احتمال تشکیل تارتار بسیار محکم را بالا می‌برد و در نتیجه در اثر بیماری‌های مختلف، لثه‌ها به سمت عقب حرکت کرده و از دندان‌ها دور می‌شوند. فاز اولیه این مشکل به عنوان پریودنتیت نامیده می‌شود و مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند.

در فاز دوم عفونت دندان شدت بیشتری گرفته و در نتیجه تأثیر خود را بر روی مینای دندان و دنتین آن می‌گذرد. دنتین به عنوان قسمت خمیری شکل دندان گفته می‌شود که هیچ گونه حفاظت خاصی ندارند و به شدت در برابر باکتریها ضعیف است. اگرچه بدن در برابر عوامل مختلف داخلی و خارجی سیستم ایمنی قوی دارد، اما در این مورد نمی‌تواند عکس العمل جدی نشان دهد و به مرور زمان باعث تخریب دندانها و از بین رفتن عصب دندان می‌شود. شدت گرفتن این پدیده در نهایت خود را به صورت عقب نشینی شدید لثه‌ها نشان می‌دهند که بسیار خطرناک است.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | ضرورت داشتن لثه سالم برای کاشت ایمپلنت دندان

همراه ما باشید با مطالب آموزشی و لینک های کاربردی دکتر حسین برجیان بهترین متخصص ایمپلنت اصفهانایمپلنت دندان سوئیسی اصفهان :

از چه روش هایی برای جلوگیری از تحلیل لثه استفاده کنیم؟

خوشبختانه راهکارهای جلوگیری از تحلیل لثه بسیار ساده هستند و اگر شما در همان فاز اولیه از آن‌ها استفاده کنید نیازی به هیچ روش درمانی خاصی ندارید و شانس شما برای حفظ کردن دندان‌های طبیعی خود بالاتر می‌رود. دندان قروچه و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل صحیح به عنوان عوامل اصلی ایجاد بیماری تحلیل لثه نقش دارند. پس راهکارهای پیشنهادی زیر به منظور کنترل این عوامل هستند :

  •  استفاده از مسواک مرغوب و روش صحیح مسواک زدن

شما در گام اول برای جلوگیری از تحلیل لثه باید روش استاندارد مسواک زدن را یاد بگیرید. مسواک زدن با شدت بالا نه تنها به تمیز شدن دندان‌ها کمک نمی‌کند، بلکه به مرور زمان باعث حرکت لثه‌ها به سمت عقب شده و ریشه دندان شما را نمایان می‌کند. در گام دوم شما باید از یک مسواک مناسب و نرم استفاده کنید که معمولاً توسط متخصصین جراحی فک پیشنهاد می‌شوند.

در ضمن سعی کنید که هر دو یا سه ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. استفاده بیش از حد از یک مسواک حتی در صورت سالم بودن بافت آن می‌تواند منجر به بیماری پریودنتال و کاهش لثه شما شود. در ضمن سعی کنید که مسواک را به آرامی بر روی دندان‌های خود حرکت دهید و از حرکت بالا و پایین به شدت بپرهیزید.

  • استفاده از گارد شبانه یا درمان بیماری آپنه خواب

برخی از افراد متاسفانه دچار بیماری آپنه خواب و دندان قروچه هستند که بهترین راهکار برای این افراد در جلوگیری از تحلیل لثه استفاده از گارد شبانه است. این گارد می‌تواند به عنوان یک راه حل ساده به درمان بیماریهای دهان و دندان شما کمک کند. البته توصیه اصلی به این افراد این است که بیماری خود را درمان کنند و دلیل اصلی مشکل را پیدا کنند. شما با درمان این مشکل می‌توانید کیفیت خواب خود را بالا ببرید و از عواملی مانند خروپف جلوگیری کنید.

  • از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی بپرهیزید .

مینای دندان به اسید مقاوم است، اما دنتین بخش ریشه دندان در مقابل اسید مقاومت چندانی ندارد و خوردن نوشیدنی‌های اسیدی می‌تواند به افراد مبتلا به تحلیل لثه لطمه بزند. دنتین دندان می‌تواند به طور چشمگیری در اثر تماس با نوشابه، لیموناد، آب پرتقال و سایر نوشیدنی‌های اسیدی لطمه ببیند. بنابراین حتی اگر به استفاده از این نوشیدنی‌ها علاقه دارید باید سعی کنید که حتماً در کنار آن از آب استفاده کنید تا تأثیر آن بر روی ریشه دندان شما کم باشد.

جالب است بدانید که اروپایی‌ها به طور سنتی همراه با شراب از آب معدنی استفاده می‌کرده‌اند. برای جلوگیری از تحلیل لثه بهتر است خوردنی‌های اسیدی را برای زمانی بگذارید که حتماً از شستشوی دندان خود مطمئن هستید.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | سلامت دهان و دندان

  • مواد غذایی که به لثه‌های شما لطمه می‌زنند .

برخی از مواد غذایی از لحاظ بهداشت و سلامت در سطح استاندارد قرار دارند و استفاده از آنها برای بدن ضروری است. اما در ساختار آنها از اسید یا قند بالا استفاده شده یا بافت مواد غذایی به شکلی است که به شدت به دندان می‌چسبند.

خوردن این مواد غذائی باعث تشکیل یک لایه چسبنده بر روی دندان می‌شود که در وهله اول باعث بیماری پریودنتال و در گام بعدی منجر به تحلیل لثه می‌شود. پس شما باید سعی کنید از خوردن خوراکی‌هایی مانند پفک، ذرت بو داده، نوشیدنی‌های الکلی، نوشیدنی‌های انرژی زا، پاستا سفید، نان سفید و موارد مشابه آنها تا حد امکان خودداری کنید و بعد از مصرف آنها دندان‌ها و لثه‌های خود را به طور کامل تمیز کنید .

  • مراجعه به دندانپزشک

در حالت معمول و حتی فارغ از مسئله جلوگیری از تحلیل لثه و مشکلات احتمالی دندان‌ها، سعی کنید در طول سال دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید و وضعیت دندان‌های خود را بررسی کنید. دندانپزشک ها و متخصصین از وضعیت دندان و فک شما اطلاعات کافی می‌گیرند و در صورتی که نیاز به روش درمانی خاصی داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌دهند. حتی ممکن است مشکلات شما در ابتدا جزئی باشند و با یک ملاقات معمولی از بروز فاجعه جلوگیری کنید.

 

 

لینک های کاربردی :

لیزر دندانپزشکی اصفهانراهکار نوین درمان های دندانپزشکی در اصفهان
پیوند لثه و استخوان |–  دکتر حسین برجیان 
جراحی لثه با لیزر | بهترین جراح لثه اصفهان | دکتر حسین برجیان  – جراح لثه اصفهان 
بهترین دندانپزشک اصفهان | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر حسین برجیان
بهترین ایمپلنت در اصفهان | دکتر حسین برجیان  متخصص ایمپلنت اصفهان 
اصلاح طرح لبخند اصفهان با دکتر حسین برجیان
ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهاندکتر حسین برجیان

راه های ارتباطی با متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان  :

صفحه اینستاگرام  : dr.hosseinborjian

ارتباط آنلاین واتساپ: 09335810446
شماره پذیرش تلفنی: 03191004545

آدرس : اصفهان، خیابان حکیم نظامی، چهارراه حکیم نظامی (تقاطع حکیم نظامی و نظرمیانی)، جنب تشک وان و لوازم خانگی دوو، مجتمع نجم، طبقه ۲
شنبه تا چهارشنبه ۱۶:۳۰-۲۰:۳۰

توجه: جهت مراجعه، حتما اخذ نوبت اینترنتی یا تلفنی نمایید. ابدا نوبت دهی و پذیرش حضوری ممکن نمی باشد.

وبسایت رسمی: https://dr-borjian.ir
وبسایت ایمپلنت : https://drborjian.com
 لیزر دندانپزشکی : https://laserdentistry.ir
 نوبت دهی: https://clinic24h.ir/Center/85/85

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده کلینیک24
نویسنده کلینیک24
مقالات: 102

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید? چت در واتساپ