بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | تاثیر نخ دندان بر سلامت دندان و ایمپلنت

تاثیر نخ دندان بر سلامت دندان و ایمپلنت دندان

تاثیر نخ دندان بر سلامت دندان و ایمپلنت دندان

نخ دندان یک عمل بهداشتی خوب برای حفظ سلامت دندان است.

زیرا پلاک و مواد غذایی بین دندان‌ها را از بین می‌برد. مسواک‌ها نیز می‌توانند موثر باشند، اما موهای موجود روی آن‌ها نمی‌توانند به عمق بین دندان‌ها برسند.

شاید تصور کنید که ایمپلنت‌های دندان به دلیل اینکه از استخوان طبیعی ساخته نشدند دچار پوسیدگی نمی‌شوند؛ گرچه این تصوری اشتباه است، اما بر فرض صحت آن، در صورت مانده ذرات غذا در بین دندان‌ها بیماری لثه می‌تواند در اطراف ایمپلنت‌های دندانی رخ دهد. فرقی نمی‌کند چند ایمپلنت دندانی داشته باشید، باید روال نخ دندان کشیدن به یک عادت روتین تبدیل کنید.

مزایا استفاده از نخ دندان ایمپلنت

دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از نخ دندان ایمپلنت ضروری است. مهمترین این دلایل عبارتند از:

  • موثر در از بین بردن ذرات ریز غذا

ذرات غذا به دام افتاده بین دندان‌ها و ذرات چسبنده مثل آب نبات‌ها تنها با نخ دندان کشیدن می‌توانند به طور موثر حذف شوند. اگرچه ذرات غذا در نهایت از بین می‌روند، اما ممکن است چند هفته طول بکشد. در این مدت باکتری هایی جذب این مواد غذایی بر جای مانده می‌شود که می‌توانند به مینای دندان‌های طبیعی در کنار ایمپلنت دندان آسیب بزنند.

 

تاثیر نخ دندان بر سلامت دندان و ایمپلنت دندان | بهترین ایمپلنت اصفهان
ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان

 

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان، بهترین ایمپلنت اصفهان

  • جلوگیری از بیماری دهان و دندان

اگر ذرات غذا برای مدت طولانی بین دندان‌ها بمانند، می‌توانند منجر به عفونت لثه شوند. آنها به تشکیل پلاک کمک می کنند که می‌تواند به یک بیماری خفیف لثه به نام ژنژیویت تبدیل شود. به خاطر داشته باشید که این بیماری نیز اگر درمان نشود، به بیماری پریودنتال تبدیل خواهد شد، مشکلی شدیدتر که باعث تحلیل لثه، لق شدن دندان‌ها و از دست دادن دندان می‌شود.

علاوه بر این اگر مواد غذایی و باکتری‌های به دام افتاده با مسواک زدن و نخ دندان برداشته نشوند، استخوان فک نیز می‌تواند آسیب ببیند. یک عفونت کنترل نشده می‌تواند به فک سرایت کند و ممکن است باعث از کار افتادن ایمپلنت شود. اگر عفونت شدید باشد، ممکن است قبل از کاشت ایمپلنت بعدی نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد.

نخ دندان کشیدن می‌تواند برای جلوگیری از پری ایمپلنتیت (یک فرآیند التهابی که بر بافت‌های نرم و سخت اطراف ایمپلنت‌های دندانی تاثیر می گذارد) موثر باشد. این بیماری به دلیل تجمع تدریجی باکتری‌ها و مواد غذایی در اطراف ایمپلنت‌ها و خط لثه ایجاد می‌شود.

پری ایمپلنتیت بسیار شبیه به بیماری لثه است و اغلب در صورت عدم درمان منجر به شکست ایمپلنت می‌شود. با این حال، با نخ دندان کشیدن منظم، می‌توانید از این نوع عفونت موضعی جلوگیری کنید.


مطالب پیشنهادی:

نحوه صحیح کشیدن نخ دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

مزایای استفاده از نخ دندان | دکتر حسین برجیان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده محتوا سایت
نویسنده محتوا سایت
مقالات: 27

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید? چت در واتساپ