بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | نحوه پیوند استخوان

بررسی نیاز به جراحی پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت دندان

چرا گاهی اوقات پیش از کاشت ایمپلنت به پیوند استخوان نیاز داریم؟

پیوند استخوان فک | پیوند استخوان معمولا زمانی توصیه می شود که جراحتی در ناحیه فک ایجاد شده و یا به دلیل عفونت عمیق لثه، ساختار فک از دست رفته است و یا پس از کشیدن دندان، به تدریج استخوان بازجذب شده و کوچک شده است.

تحلیل رفتن بافت استخوان خواه به دلیل جراحت باشد یا عفونت و یا تحریک نشدن از طرف دندان، باعث می شود استخوان کوچک شود و استحکام قبل را نداشته باشد. در این صورت هنگامی که ایمپلنت در استخوان فک می گذارید و فشار شدید فک به آن وارد می شود، استخوان نمیتواند ایمپلنت را سفت و ثابت نگه دارد و خطر شکست درمان وجود دارد. اگر ایمپلنت کوچکترین حرکتی بکند، درمان موفق نخواهد بود و به مرور ایمپلنت از استخوان اطراف جدا می شود و لق می شود. در این صورت باید آن را بکشید و با پیوند استخوان دندان، ساختار محکمتری برای کاشت ایمپلنت فراهم کنید و سپس از یک ایمپلنت جدید استفاده کنید.

هنگامی که متخصص ایمپلنت می گوید استخوان مناسبی برای پشتیبانی ایمپلنت ندارید، معمولا اولین توصیه برای حل این مشکل، پیوند استخوان فک است. در این درمان، استخوان اهدایی از بدن خودتان یا منشا دیگر، برداشته می شود و به محل مورد نظر پیوند می خورد.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | روش های پیوند استخوان دندان

همراه ما باشید با مطالب آموزشی و لینک های کاربردی دکتر حسین برجیان بهترین متخصص ایمپلنت اصفهانایمپلنت دندان سوئیسی اصفهان :

پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دنیای دندانپزشکی مدرن را دگرگون کرده است. از دست دادن دندان اتفاقی است که احتمالا همه ما در طول عمر خود تجربه می کنیم. علت از دست دادن دندان معمولا پوسیدگی دندان و عفونت، بیماری لثه و یا جراحات و حوادث است. بسیاری از ما با کاشت ایمپلنت دندان آشنایی داریم اما ممکن است ندانیم گاهی اوقات برای داشتن ایمپلنت دندان باید پیوند استخوان فک انجام بدهیم.

بررسی نیاز  به پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت دندان

پیوند استخوان تکنیکی است که در طی آن به استخوان افزوده می شود تا استخوان تقویت شود. این کار به ما امکان می دهد پی مستحکمی برای پشتیبانی ایمپلنت داشته باشیم. بدون پیوند استخوان در بسیاری از موارد استخوان استحکام یا حجم کافی برای نگه داشتن ایمپلنت را ندارد.

هدف نهایی از کاشت ایمپلنت، داشتن دندانی مستحکم، مقاوم و بی دردسر است. پس از پیوند استخوان فک باید مدتی فاصله زمانی تا کاشت ایمپلنت باشد تا استخوان فرصت التیام و سخت شدن داشته باشد اگر چه گاهی اوقات در مواردی که پیوند جزئی است، ممکن است نیازی به این کار نباشد.

با پیوند استخوان شکل و انحنای استخوان فک دوباره به حالت قبل برمی گردد و بخش از دست رفته پر می شود تا علاوه بر پشتیبانی ایمپلنت، ساختار صورت را نیز جوانتر و پرتر کند.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | نحوه پیوند استخوان

آمادگی پیش از انجام پیوند استخوان فک

نیاز به آمادگی زیادی نیست، معمولا یک دستورالعمل به شما داده می شود تا با بایدها و نبایدهای پیش از عمل آشنا شوید. معمولا این موارد را باید رعایت کنید :

 1. از خوردن یا آشامیدن هر چیزی از ۸ الی ۱۲ ساعت پیش از عمل پرهیز کنید (بسته به این که تحت چه نوع بی حسی قرار می گیرید)
 2. اگر دارویی مصرف می کنید، آن را با دکتر در میان بگذارید به خصوص داروهای رقیق کننده خون که عارضه خونریزی در جراحی را افزایش می دهند.
 3. برای برگشت از مطب، برنامه ای بریزید که نیازی نباشد خودتان رانندگی کنید چرا که ممکن است تحت تاثیر آرام بخش باشید.

مراحل انجام پیوند استخوان در دهان

 • دریافت بی حسی : پیش از شروع، بی حسی دریافت می کنید و بر علائم حیاتی شما در تمام طول عمل نظارت می شود.
 • شست و شوی دهان : دهان کاملا تمیز می شود و ناحیه مورد عمل، آماده می شود.
 • ایجاد برش در لثه : جراح برشی در لثه ایجاد می کند و آن را بالا میزند تا به استخوان زیر آن دسترسی پیدا کند.
 • قرار دادن مواد استخوان داخل لثه : مواد استخوانی پیوندی در داخل استخوان قرار داده می شوند.
 • چسباندن مواد استخوان به لثه : پیوند استخوان با چسب قابل حل یا غشای مخصوص یا پیچ مخصوصی در جای خود ثابت می شود.
 • بخیه زدن : محل برش بخیه می شود تا جوش بخورد.

انواع روش پیوند استخوان فک

پیوند حفره دندان برای پیوند استخوان ایمپلنت

متداولترین نوع پیوند استخوان پیش از ایمپلنت، پیوند در حفره دندان است که در آن از استخوان آلوئولار محافظت می شود و از تخریب آن پس از کشیدن دندان جلوگیری می شود. در این روش مواد پیوندی، مستقیما در داخل حفره دندان کشیده شده قرار می گیرند و قاعده سختی برای ایمپلنت فراهم می کنند. معمولا چهار تا شش ماه پس از این پیوند، استخوان کاملا سخت می شود.

پیوند قطعه استخوان

هنگامی که جراحت بزرگی در فک (در اثر حادثه یا ضربه) به وجود آمده باشد، نقص فک را میتوان با پیوند یک قطعه استخوانی بزرگ که از عقب فک ممکن است برداشته شود، جبران کرد. در این روش استخوان با پیچ تیتانیومی در جای خود ثابت می شود تا به مرور به استخوان اطراف جوش بخورد. سپس بعد از جوش خوردن و التیام کامل، ایمپلنت را میتوان در این ناحیه جایگذاری کرد.

پیوند ستیغ فک برای کاشت ایمپلنت دندان

گاهی اوقات فک به اندازه کافی پهنا ندارد که ایمپلنت را نگه دارد. در این موارد استخوان انسانی برای افزایش پهنای ستیغ فک استفاده می شود.

لیفت سینوس

معمولا فک بالا به اندازه کافی سخت نیست که بتواند ایمپلنت را نگه دارد. هنگامی که نیاز به ایمپلنت فک بالا باشد، معمولا از استخوان اسب برای پیوند استفاده می شود چرا که بسیار مشابه استخوان انسان است و به سرعت استخوان انسانی، حل نمی شود. استخوانی که به فک بالا افزوده می شود پشتیبانی خوبی برای ایمپلنت فک بالا فراهم می کند. به دلیل حساسیت آناتومی حفره سینوس، ممکن است چهار تا نه ماه زمان ببرد تا استخوان کامل التیام یابد.

بهترین ایمپلنت اصفهان | ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان | ضرورت انجام پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت دندان

مزایای جراحی پیوند استخوان فک

این روش درمانی برای آماده سازی فرد جهت انجام ایمپلنت مزایای ویژه ای دارد که سبب می شود متخصص ایمپلنت قبل از انجام درمان، جراحی پیوند استخوان را تجویز کند. مهمترین ویژگی ها و مزایای پیوند استخوان فک عبارتند از :

 1. افزایش تراکم استخوان فک که سبب بالارفتن مقاومت و استحکام آن می شود.
 2. انجام موفق ایمپلنت و پایداری و ماندگاری طولانی تر آن برای فرد
 3. کمک به ایجاد تناسب در ساختار فک و بلند تر شدن تاج دندان که باعث زیباتر شدن چهره می شود.
 4. جلوگیری از تحلیل مجدد لثه و مشکلاتی که در اثر تراکم پایین استخوان فک در لثه ایجاد می شود.
 5. امکان ایجاد طرح لبخندی زیبا و مورد رضایت مراجعه کننده
 6. قابلیت استفاده راحت تر از دندان مصنوعی در هنگام جویدن غذا و افزایش مقاومت دندان
 7. عدم بیرون زدگی یا برجسته شدن پایه های ایمپلنت در نمای جلویی لثه و فک

عوارض پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت

به طور کلی پیوند استخوان عملی ایمن محسوب می شود. با این حال عوارضی ممکن است داشته باشد. عوارض پیوند استخوان فک شامل موارد زیر است :

 • عفونت
 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • صدمه دیدن عصب
 • عوارض ناشی از بی حسی
 • عفونت محل برداشت استخوان (بسیار نادر)
 • پس زدن پیوند

هزینه جراحی پیوند استخوان فک برای ایمپلنت

این نوع درمان در روش های مختلف و با شرایط متفاوت انجام می شود. همین موارد سبب می شود که قیمت و هزینه نهایی درمان در افراد مختلف متفاوت باشد. عوامل دخیل در هزینه پیوند استخوان فک شامل روش پیوند، تجربه و توانایی متخصص، شرایط بیمار، محل کلینیک، سطح تجهیزات، نیازمندی ها و مراقبت های قبل و بعد از عمل و …. بستگی دارد.

توصیه می شود به هیچ عنوان بخاطر هزینه از مراجعه به بهترین متخصص پیوند استخوان فک خودداری نکنید. این درمان بسیار حساس است و در صورت عدم انجام صحیح نیاز به درمان های ثانویه وجود خواهد داشت که هزینه و زمان زیادی را از فرد می گیرد.

شرایط در مراجعین متفاوت است و محدوده مورد نیاز برای پیوند نیز یکسان نمی باشد. همچنین نوع و روش پیوند و اینکه فک بالا باشد یا پایین نیز به صورت جزیی در زمان انجام عمل تاثیر گذار است. به طور معمول زمان انجام جراحی پیوند استخوان فک بین یک تا دو ساعت می باشد.

 


لینک های کاربردی :

لیزر دندانپزشکی اصفهانراهکار نوین درمان های دندانپزشکی در اصفهان
پیوند لثه و استخوان |–  دکتر حسین برجیان 
جراحی لثه با لیزر | بهترین جراح لثه اصفهان | دکتر حسین برجیان  – جراح لثه اصفهان 
بهترین دندانپزشک اصفهان | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر حسین برجیان
بهترین ایمپلنت در اصفهان | دکتر حسین برجیان  متخصص ایمپلنت اصفهان 
اصلاح طرح لبخند اصفهان با دکتر حسین برجیان
ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهاندکتر حسین برجیان
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نویسنده کلینیک24
نویسنده کلینیک24
مقالات: 88

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید? چت در واتساپ